Historie

Lezecké soutěže mají zhruba padesátiletou historii. Prvopočátky sahají do tehdejšího Sovětského svazu, později se začalo soutěžit i v Itálii a Francii. První závody se pořádaly na skalách, nejprve na čas (SSSR), později i na obtížnost (Itálie, Francie). Při soutěžích na skalách byly kladeny vysoké nároky na techniku, skalní terény se často upravovaly přiděláním či vytvořením umělých chytů.

Na přelomu osmdesátých a devadesátých let se závody začaly stěhovat na umělé stěny, kde bylo možné lépe vytvořit objektivní závodní trasy, aniž by docházelo ke kolizi s ochranou přírody. Jedním z prvních velkých závodů (prvotně na skalách a poté na umělé stěně) byl závod Rock Master v italském Arcu. Veličinami tehdejšího lezení byli zejména Francouz Patrick Edlinger a Američanka Lynn Hill. Z našich lezců se v této rané době do světové špičky prosazoval Jindřich Hudeček. Světový pohár se pořádá pravidelně od roku 1989, nejprve v lezení na obtížnost. Lezení na rychlost a bouldering mají své světové poháry od roku 1998. Od roku 2007 se leze „rychlost“ na standardní cestě a uznávají se světové rekordy.

Od roku 1991 se pořádá Mistrovství světa, od roku 1992 Mistrovství Evropy. Každé z nich se pořádá obrok. Na prvním oficiálním Mistrovství světa ve Frankfurktu nad Mohanem se soutěžilo v lezení na obtížnost a v lezení na rychlost. Do roku 2007 pořádala veškeré soutěže mezinárodní federace UIAA, pak převzala kormidla nově utvořená IFSC. Od té doby lze datovat skutečný sportovní (pravidla, tréninkové metody apod.) a mediální rozvoj, který by měl vyvrcholit přijetím soutěžního lezení do rodiny olympijských sportů. Lezení by se mohlo představit už na olympiádě v roce 2020.

Naším historicky nejúspěšnějším reprezentantem je dvojnásobný mistr světa v lezení na obtížnost Tomáš Mrázek. V současnosti má Česká republika světovou jedničku Adama Ondru, který jako první muž planety dokázal získat titul mistra světa v jednom roce ve dvou disciplínách – lezení na obtížnost a boulderingu. V rychlosti máme skvělé zastoupení v podobě dvojnásobného mistra Evropy Libora Hrozy. Také Mistrovství České republiky má dlouholetou historii, která sahá do počátku devadesátých let dvacátého století.

KONTAKT

Sekretariát ČHS

E: info@horosvaz.cz
T: 273 136 385

Člen VV zodpovědný za výkonnostní sport
E: resch@filmix.cz
T: +420 604 245 568

Marketingový zástupce: clibm4 s.r.o.

T: krcmar@climb4.cz
E: +420 775 572 627


Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?