Rozhovor s Martinem Stráníkem před MS v Paříži

Martine, v celkovém hodnocení SP v boulderingu jsi skončil na sedmém místě. Spokojenost nebo byla větší očekávání? Pár lidí tě tipovalo i na bednu v celkovém hodnocení.

Sedmého místa si velmi cením. Na začátku roku jsem neměl velká očekávání, ale po 2. místě na prvním SP jsem si stanovil cíl, být v TOP 10 v celkovém hodnocení a to se povedlo. Přeci jen jsem stále „hobby“ lezcem a s profíky je těžké držet krok, ale tato sezóna mi ukázala, že jim můžu zatápět a to mi dodává velkou motivaci do další sezóny a tréninku.

Čím to, že Asie letos v boulderingu válcuje Evropu?

Jsou nesmírně komplexní lezci, mají nejen sílu, ohebnost, ale i silnou hlavu. Velký vzestup ukázali především Japonci, těm se dostává nyní velké podpory směrem k olympiádě Tokyu a výsledky jsou vidět, na SP ve Vailu byli 4 závodníci v Top 8.

Myslíš si, že trend stavění boulderů jde správným směrem? Jak sedí tobě?

Trend se neustále vyvíjí a každý rok je trendy něco jiného. Obecně jsou nyní  bouldery zaměřeny více na „parkour“ kroky, ladění struktur v kolmáčích, technice a ne až tolik o čisté síle, což mně příliš nevyhovuje.

Poté, co už jsi objezdil hodně svěťáků, i těch zámořských, lze už před závodem tušit, jaké budou bouldery podle toho, kdo je staví? Dá se postavit závod někomu na tělo?

Příliš ne, stavěčů pro samotný závod je vždy několik a téměř každý závod staví někdo jiný, repertoár každého stavěče je velký a bouldery jsou vždy různé i když třeba víš, jak zrovna Ten stavěl loni. Lépe se dá držet spíše toho, jaké jsou profily stěn, v Evropě jsou pořád trochu více převislé než ve zbytku světa a bouldery jsou zde proto silovějšího rázu, to mně vyhovuje.

Jak vidíš svoje šance na MS v Paříži? Třeba právě v kontextu toho, že bouldery budou určitě i do jisté míry inspirovány pohyby z Fontainebleau.

Na Paříž nemám příliš dobré vzpomínky, tamní profily mi vůbec neseděly a před 4 roky jsem tam na MS předvedl jeden ze svých nejhorších výkonů. Stavitelem je Jacky Godoffe, ten si zakládá hodně na síle prstů, ve které tolik nedominuji. Ale jak jsem psal, stavěči staví velmi různorodě, tak uvidíme co připraví.

Tvůj tip na vítěze MS?

Jongwon Chon a Melissa La Néve.

Lezení bude na OH 2020. Jako kombinace boulderů, obtížnosti a rychlosti. Je pro tebe případná účast na olympiádě důvodem k zaměření tréninku na další disciplínu?

Olympiáda je nejvíc a dostat se na takovou akci by bylo splnění snu. Přípravu bude chtít úplně změnit, bouldery a obtížnost v sobě celkem mám, ale lezení na rychlost je úplně jinde. Uvidíme, jak se k tomu postaví ČHS, sponzoři, ideální stav by pro mě byl takový, abych měl dostatek financí na opuštění zaměstnání a mohl se zaměřit pouze na trénink a přípravu, jinak moc šancí na úspěch mít nebudu, celý svět do toho teď začne šlapat zas ještě o něco víc. 

Přeju hodně úspěchů, ptal se Petr Resch

Profil Martina Stráníka zde

KONTAKT

Sekretariát ČHS

E: info@horosvaz.cz
T: 273 136 385

Člen VV zodpovědný za výkonnostní sport
E: resch@filmix.cz
T: +420 604 245 568

Marketingový zástupce: clibm4 s.r.o.

T: krcmar@climb4.cz
E: +420 775 572 627


Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?