Rozhovor s Adamem Ondrou

Blíží se MS v Paříži. Jak máš natrénováno? Opustil jsi na čas skály a objížděl stěny?

Těžko říct. Tuto sezónu jsem se rozhodně neflákal, trénoval celkem tvrdě v průběhu jara, ale stres finálních měsíců vysoké školy mi přece jen vzal něco ze silových rezervoárů a na začátku léta jsem trochu bojoval s únavou. Postupně jsem se ale spravoval. Speciální trénink na závody neprobíhal příliš dlouhodobě, celou sezónu jsem trénoval hlavně na Flatanger, ale samotný těžký trénink se v mém případě až tak neliší, rozdíl je pouze ve vylaďování před závody. Což rozhodně neproběhlo před Arcem, ale proběhne před Paříží. Takže si troufám říct, že by snad za dva týdny v Pařiži natrénováno a vyladěno být mělo.

Jaký dojem jsi ze sebe měl na jediném závodu SP (Arco, Itálie), kterého ses letos zúčastnil a kde jsi skončil na pátém místě?

Do Arca jsem přijel s tím, že jsem měl relativně natrénováno, ale neměl jsem vyladěno, protože jsem tam přijel v podstatě přímo z Flatangeru. Takže bandasky naskakovaly nějak rychleji, než jsem očekával. Se samotným umístěním bych před závodem nebyl spokojen, ale upřímně jsem zalézt lépe nemohl. Na druhou stranu, vítěz mi neulezl nijak výrazně a s lepším vyladěním a zvláště stěnou, která by mi více seděla, si myslím, že mohu pomýšlet výše. Takže když s vše racionálně odůvodním, bylo Arco povzbudivé.

Kde v současnosti vidíš větší šance na úspěch, lezení na obtížnost nebo bouldering? Tvoje tipy na vítěze v Paříži? Jinými slovy, jak jsou na tom soupeři?

Hmm, tak v boulderngu se může stát jako vždy naprosto cokoliv, musí přát štěstíčko. Největší soupeř bude určitě Tomoa Narasaki. V obtížnosti bude záležet, co připraví stavěči za styl. Čím bouldrovější, tím pro mě lepší. Největší soupeři určitě Domen Škofič a Jakob Schubert, dále na domácí závody vždy připravení Francouzi (Desgranges, Supper), kteří často mají i soustředění na stejné stěně a stejných chytech. A uvidíme, jestli překvapí Ramon Julian. Pokud bude cesta bouldrovější, tak Sean McCol.

Velkým tématem je olympiáda. Bezesporu bude mít vliv i na náš sport. Dovedeš si tipovat jaký? Nepřesune se ještě více těžiště zájmu ze skal do tělocvičen? A to nejen počtem lezců, ale i mediálním obrazem a nakonec i sponzory.

Myslím si, závodní lezení to ovlivní pozitivně. Přesun těžiště zájmu ze skal do tělocvičen žádný momentálně nevidím a ani jej nevěštím. Jak ze strany sponzorů, tak lezců a médií. Závodní a skalní lezení jsou dle mého názoru dvě jen málo spojené nádoby. Více pozornosti závodům díky olympiádě nemusí nutně znamenat přeplněné skály, nezájem médií o skály. Olympiáda asi bude znamenat více lidí na překližkách a více peněz v soutěžním lezení.

Napadá mě v té souvislosti i jeden velký nešvar současného špičkového sportu a tím je doping. Je náš sport „čistý“?

Myslím si, že ano.

Jak vysoko stojí olympiáda v žebříčku tvých priorit? Podřídíš jí trénink? Případně kolik let tě neuvidíme na skalách?

Vše záleží na tom, jaký bude systém. Pokud to budou tři disciplíny a bude preferována průměrnost, pak to bude mít v mých očích hodnotu nižší než MS a nijak se tomu nehodlám obětovat. Již příští rok se bude rozhodovat o tom, zda lezení bude na OH 2024. Pokud se dostane lezení i tam a ideálně ve třech disciplínách, bude OH v Tokyu jen taková exhibice pro náš sport, doufejme, že úspěšná.

Tvůj despekt vůči kombinaci disciplín je dlouhodobě znám. Přesto jsi v této disciplíně mistrem světa. Budeš kromě lezení na obtížnost a boulderingu trénovat i lezení na rychlost?

Ne víc, než že si tu cestu prostě před OH nachodím.

Děkuju za rozhovor a přeju mnoho úspěchů na MS i ve skalách. (ptal se Petr Resch)

Profil Adama Ondry

KONTAKT

Sekretariát ČHS

E: info@horosvaz.cz
T: 273 136 385

Člen VV zodpovědný za výkonnostní sport
E: resch@filmix.cz
T: +420 604 245 568

Marketingový zástupce: clibm4 s.r.o.

T: krcmar@climb4.cz
E: +420 775 572 627


Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?