22. - 23. 10. proběhne v NC Metropole Zličín v Praze MČR v lezení na obtížnost - rozhovor s pořadatelem

FTIME MISTROVSTVÍ ČR V LEZENÍ NA OBTÍŽNOST - ROZHOVOR MATADORA S NOVÁČKEM NA POLI POŘÁDÁNÍ ZÁVODŮ

Jura Čermák, dlouholetý pořadatel závodů (ČP, MČR, SP) zpovídá jednatele firmy climb4 Karla Krčmáře, zajisté překvapivého pořadatele FTIME MČR v lezení na obtížnost.

Karle, nemohu si na úvod odpustit malinký náhled do soukromí, protože v lezení nejsi příliš známý. Jak jsi se vlastně dostal k tomu, že tvoje firma pořádá mistrovský závod?

K lezení jsem se dostal přes svého spolužáka na střední škole. "Půjčil" jsem si tenkrát matroš od svého staršího bratra a spolu s dalšími dvěma kamarády jsme se vypravili do Srbska na Plotnu. A protože nás všechny naše první "horolezení" chytlo, lezli jsme pak dál. Po pár letech jsem si díky vlastní blbosti vyrobil úraz, který mi skoro na rok lezení znemožnil a kluci mi výkonnostně odskočili o tolik, že jsem ztratil inspiraci s vypětím všech sil dolézat jako druhý to, co oni tahali jako první.

Pak následovalo pár desítek let, kdy jsem se díky přírůstku více než dvaceti kilogramů živé váhy věnoval lednímu hokeji a aktivitám, kde pár kilo navíc nevadí - jachting, kitesurfing.

Zpátky k lezení jsem se dostal v době, kdy se objevovaly umělé lezecké stěny a já jsem chtěl lezení vyzkoušet se svými dětmi. Je to pro ně geniální způsob trávení volného času. Teď jsem pyšný na své dvě děti, které lezení milují a já je mohu na stěnách doprovázet.

Na přelomu roku jsem ukončil jeden velký projekt a na jaře jsem se rozhlížel po nějaké aktivitě, která by byla mimo můj stávající business, IT a Telekomunikace.

Náhoda tomu chtěla, že jsem se sešel s Petrem Reschem. Už dlouho jsem obdivoval, jak spolu s mým kamarádem, jedním z oné gymnaziální lezecké čtyřky, Karlem Hegrem, vytvořili z Petrohradského padání jednu z největších boulderingových akcí v regionu.

Zatímco soutěžní bouldering se podařilo zpopularizovat, královskou disciplínu - lezení s lanem - se zatím podařilo dostat jen mezi závodníky a znalce z oboru. V ČHS se snaží, aby se dostalo i mezi širokou veřejnost, ale na velké akce chybí peníze.

Pak už byl jen krůček k tomu, aby se vše spojilo. Moje finanční zázemí, zkušenosti z dob kdy jsem vlastnil úspěšnou marketingovou firmu a cíl ČHS uspořádat důstojné Mistrovství ČR na atraktivním místě.

Výsledkem by měla být akce, která k lezení přivede i ty, kdo si dnes lezení stále představují jako nedostupnou a nebezpečnou zábavu.

Místo pořádání a vlastně i formát soutěže na mobilní stěně jsi tak nějak dostal jako zadání od ČHS, myslíš, že je to správná volba? Kam by podle tebe mělo lezení směřovat?

Právě to "zadání" bylo něco, co mě přesvědčilo.

Lezení se nikdy nestane zajímavým "jen tak". Prostě má v sobě přirozenou bariéru a bez toho, aby se veřejnosti ukázalo jako atraktivní a bezpečný sport, zůstane aktivitou pro pár nadšenců. Dokonce když se podívám mezi své známé, kteří dříve lezli, ani mezi nimi není pravidlem, že vedou své děti k lezení. Pak je nutné udělat něco mimo uzavřenou komunitu lezců a oslovit ty, které by to jinak možná ani nenapadlo.

K popularizaci určitě velmi prospěla lezecká centra a umělé stěny, ohlas je znát díky boulderingu a akcím pro školy. Pokud mají tyto aktivity mít smysl, je třeba pokračovat v propagaci dále.

Už dnes není "lezení jako lezení". Myslím si, že lezení ve skalách je úplně jiný sport než soutěžní lezení na umělých cestách, s lanem či bez.

Nejsem si jistý, zda budoucnost soutěžního lezení je v průniku boulderingu, lezeni na rychlost a lezení na obtížnost. Zcela v tom souhlasím s Adamem Ondrou. Vím však, že pro budoucnost lezení to není to nejdůležitější. Důležitější je rozšířit možnosti tak, aby si každý mohl vybrat, jaké disciplíně se bude věnovat. A pokud zrovna nebude žádná disciplína lezci vyhovovat, krása lezení je přece v tom, že si ten svůj cíl může každý vybrat sám.

Co tedy diváky a závodníky na místě čeká?

Tak především to nejlepší soutěžní lezení u nás. A díky tomu, že se naši lezci derou mezi světovou špičku, uvidí diváci v Metropoli výkony, které jinde k vidění nejsou. Cesty postaví mezinárodní stavěč Honza Zbranek a závodníci i diváci se tak mají na co těšit.

Věříme, že se nám i díky doprovodným akcím, jako je například pokus o překonání světového rekordu v počtu shybů za 24 hodin Honzy Kareše nebo exhibici Street Workout,  podaří vytvořit atmosféru, která lezcům pomůže k dobrým výkonům. Nedělní semifinále a finále bude komentovat známá youtuberka Veronika Spurná a uvidíme i další osobnosti.

Všechny tak na Mistrovství České republiky zvu a věřím, že založíme tradici akcí, které přispějí k popularizaci lezení u nás.

foto Karel Krčmář

plakát

propozice pro závodníky

program pro diváky

video pozvánka

registrace závodníků - dospělí

registrace závodníků - mládež

KONTAKT

Sekretariát ČHS

E: info@horosvaz.cz
T: 273 136 385

Člen VV zodpovědný za výkonnostní sport
E: resch@filmix.cz
T: +420 604 245 568

Marketingový zástupce: clibm4 s.r.o.

T: krcmar@climb4.cz
E: +420 775 572 627


Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?